دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 888
تعداد نوشته ها : 4
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
دولت مجوز ایجاد 14 منطقه ویژه اقتصادی جدید را تصویب کرد
مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از صدور مجوز ایجاد 14 منطقه ویژه اقتصادی جدید از سوی دولت ، خبر داد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ،"محمود صلاحی" عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، گفت : ایجاد این مناطق درکمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و دولت باید لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
وی در ادامه گفت : منطقه ویژه اقتصادی سلماس در استان آذربایجان غربی، مریوان در استان کردستان ، بیرجند در استان خراسان جنوبی ،‌ جهان آباد در استان همدان ، دوغارون در استان خراسان رضوی ، شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ، سیستان در استان سیستان و بلوچستان از جمله این مناطق هستند.
صلاحی سپس اضافه کرد : منطقه ویژه اقتصادی اترک در استان گلستان ، کاشان در استان اصفهان، لامرد ، نی ریز و کازرون در استان های فارس، گناوه در شمال استان بوشهر و شهرری نزدیک فرودگاه امام از دیگر برنامه های مناطق ویژه اقتصادی پیشنهادی است.
وی همچنین اظهار داشت: وزیر امور خارجه نیز پیشنهاد داده است که بندرگزهم منطقه ویژه اقتصادی شود که تاسیس آن مشروط به کسب رضایت از سازمان محیط زیست و ایجاد زیرساخت های مناسب از سوی استانداری گلستان شده است.
وی در خصوص تاثیر ایجاد این مناطق بر اقتصاد استان های یادشده،‌ افزود: از آنجا که قوانین کار در مناطق ویژه اقتصادی نسبت به سرزمین اصلی سهل تر است. این امر می تواند در ایجاد اشتغال در این مناطق نقش اساسی ایفا کند.
مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، پایین بودن قیمت زمین، معافیت مالیاتی ، فعال بودن صنایع مختلف در این مناطق و در نتیجه کاهش هزینه ها را بخشی از دلایل علاقه مندی سرمایه گذاران به حضور در این مناطق ، عنوان کرد.
صلاحی با بیان آنکه اکنون 16 منطقه ویژه اقتصادی و شش منطقه آزاد تجاری در کشور داریم، ابراز امیدواری کرد: لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی دیگر که در سال گذشته در دولت تصویب و دو شوری بودن آن درمجلس تصویب شده بود ، بزودی وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
وی در خصوص فعالیت های بانک های خارجی در مناطق آزاد تجاری نیز گفت: فعالیت این نوع بانک ها در مناطق آزاد هیچ مشکلی ندارد ، ضمن آنکه برای ترغیب سرمایه گذاران به حضور در این مناطق سرمایه اولیه 300 میلیون دلاری برای شروع فعالیت به 100 میلیون دلار کاهش یافته است.
صلاحی درباره فعالیت شرکت های بیمه خارجی در این مناطق اظهار داشت: الحاقیه ای به ماده 28 قانون مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی از سوی دولت تنظیم شد و به مجلس رفت که شور اول آن به تازگی در کمیسیون اقتصادی به اتفاق آرا به تصویب رسید که به موجب آن از این پس زمینه ایجاد بیمه خارجی در مناطق آزاد که قبلا نداشتیم ، فراهم خواهد شد.
این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که چه دلیلی برای ایجاد و توسعه مناطق آزاد جدید وجود دارد، گفت: نمی توان کار در این مناطق را به موفقیت در دیگر مناطق موکول کرد ، ضمن آنکه برای اجرای طرح ها و تکمیل پروژه های در دست اجرا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال نیز کارهای زیادی صورت گرفته و در دست اقدام می باشد.
اقتصام ** 1558 ** 1557

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 236834
دسته ها :
دوشنبه چهارم 9 1387
 
جلوگیری از مذاکره ایران و آمریکا، اولویت سال 2009رژیم صهیونیستی
وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در گزارش امنیتی سالانه این رژیم برای سال 2009، جلوگیری از مذاکره احتمالی بین تهران - واشنگتن را در صدر اولویتهای امنیتی خود فهرست بندی کرده است.
به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی شماره روز یکشنبه روزنامه هاآرتص، این گزارش قرار است ماه آینده میلادی برای بررسی تسلیم کابینه اسرائیل شود.
در این سند آمده است: در سال 2009، ایران به آمریکا و جهان عرب نزدیک خواهد شد و اسرائیل خود را در مقابل یک ایران هسته ای حقیقتا تنها خواهد یافت و برتری نظامی اش در منطقه از بین خواهد رفت.
سند، همکاری نزدیک اسرائیل با آمریکا را توصیه می کند تا مانع از معامله احتمالی واشنگتن - تهران شود که تهدیدی برای اهداف اسرائیل خواهد بود.
در این سند آمده است : دولت جدید آمریکا (با حربه دیپلماسی ) یک جبهه جدید منطقه ای و بین المللی علیه ایران تشکیل خواهد داد و اسرائیل یکی از کشورهایی(رژیمهایی) است که هزینه این دیپلماسی را پرداخت خواهد کرد.
همچنین پیش بینی شده است که باب گفت و گو بین ایران و آمریکا گشوده شود. این سند توافق احتمالی بین تهران - واشنگتن را "مشکل ساز" ارزیابی کرده و بر لزوم ممانعت از این توافق تاکید می ورزد.
این سند فهرستی از تهدیدها را علیه موجودیت اسرائیل مطرح کرده است که ایران در راس آنها قرار دارد. یکی از این تهدیدها که از آن تحت عنوان "تهدید استراتژیک " نام برده شده، موشکها و راکتهای دوربرد کشورهای مختلف منطقه است.
این گزارش تصریح می کند:اسرائیل خود را در مقابل همه این تهدیدها یکه و تنها احساس خواهد کرد و بر این اساس ضروری است جامعه جهانی را با خود همراه و بسیج کند و در صدد جلب همکاری منطقه ای برآید و دولت جدید آمریکا فرصتی مغتنم برای تحقق این اهداف است.
وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در ادامه فهرست بندی این تهدیدها، ضمن مخالفت شدید با برگزاری انتخابات در فلسطین، نسبت به خطر حذف شدن "محمود عباس " ( رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ) از صحنه قدرت سیاسی در پایان دوره کاری اش در 9 ژانویه 2009 هشدار می دهد و آن را "خطر بزرگ " ارزیابی و عامل فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین و منتفی شدن طرح تشکیل دو دولت مستقل ارزیابی می کند.
رژیم صهیونیستی در این سند خطر روی کار آمدن "حماس " در صورت برگزاری انتخابات مجدد را گوشزد کرده و بر جلوگیری از برگزاری انتخابات تاکید می کند، حتی اگر این تلاش به قیمت برخورد با آمریکا و جامعه بین الملل تمام شود. سند بر لزوم تشدید فشارها بر حماس و انتخاب جایگزین به جای آن تصریح دارد.
تحکیم روابط با اردن ، حمایت از گروههای میانه رو در انتخابات سال آینده لبنان، تقویت نیروی بازدارندگی مقابل حماس، تقویت پیوند با کشورهای عرب سنی مذهب محافظه کار به ویژه عربستان ، جلوگیری از تجهیز تسلیحاتی کشورهای منطقه بخصوص مصر و عربستان توسط آمریکا از دیگر اولویتهای امنیتی پیشنهاد شده رژیم صهیونیستی در این سند است .
از آنجمله می توان به لزوم ممانعت از توسعه و ارتقای ظرفیتهای نظامی و هسته ای عربستان و مجهز شدن آن به موشکهای دوبرد اشاره کرد.
این گزارش بر لزوم مطیع کردن دولت جدید آمریکا در برابر طرح هایی که برای امنیت اسرائیل حیاتی است تاکید دارد.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 236635
دسته ها :
دوشنبه چهارم 9 1387
X